Hala produkcyjna nie musi być nieciekawa stylistycznie

Posted In Hale produkcyjne - By On With 0 Comments

Nawet dziecko wie, że produkcja musi odbywać się w odpowiednich pomieszczeniach i są to zwykle duże budynki zarówno pod względem metrażu jak i kubatury. Dzięki rozwojowi branży hal stalowych przeznaczonych do różnych celów, możliwe stało się nie tylko poprawienie walorów użytkowych, ale przede wszystkim estetycznych produkcji. Dawno w niepamięć odeszły czasy, kiedy to hala była tylko miejscem pracy, obecnie to wizytówka firmy i coś, co ma spore znaczenie marketingowe.

Wielki wpływ możliwości technologicznych na design

Każda z hal metalowych opiera się na szkielecie, jest to konstrukcja wykonana z dwuteownika, ramy kratownicowej lub innych trwałych połączeniach. Dzięki dowolności ograniczanej tylko pomysłami projektantów można osiągnąć także nieregularne kształty lub dodawać pomieszczenia, wypusty czy korytarze łączące na przykład halę produkcyjną z magazynem. Taki charakter budowy eliminuje również konieczność stosowania podpór i filarów, co pozwala osiągnąć dużą powierzchnię manewrową, która nie będzie ograniczona elementami konstrukcyjnymi. Ponadto dowolnie można zaplanować układ drzwi, okien i wentylacji. Obecnie hale stalowe to nie wielkie, prostopadłościenne budynki o wątpliwej estetyce, jak w czasach PRL, ale dostępnej w pełnej palecie kolorów RAL indywidualnie realizowane zamówienia, które mogą zawierać smaczki designerskie różnego rodzaju.

Trwałość hali względem budynków murowanych

Jeśli chodzi o zapewnienie jak najlepszej trwałości, to wszystkie elementy konstrukcyjne zabezpieczane są antykorozyjnie. Dokładne przygotowanie materiału przed konserwacją poprzez wytrawienie zanieczyszczeń i nałożenie odpowiednio grubej powłoki ochronnej pozwala zachować wiele lat każdy z elementów w stanie nienaruszonym. Poszycie zewnętrzne z racji spełniania funkcji reprezentacyjnej również jest polakierowane odpowiednimi farbami. Coraz powszechniej spotyka się również elementy ocynkowane, które to jeszcze lepiej stawiają czoła warunkom atmosferycznym i upływającemu czasowi.

Koszta budowy

Konstrukcje stalowe są mocno konkurencyjne względem tradycyjnej budowy. Sprawdzają się one zarówno jako modernizacja istniejących budynków, jak i zupełnie nowe pomieszczenia. Ponadto też sam proces budowy jest bardzo szybki dzięki prefabrykatom dostarczanym wprost na budowę. Oprócz fundamentu nie ma właściwie elementów budowy, które to wymagają czekania na wyschnięcie. W tradycyjnie stawianych budynkach drobne przestoje spowodowane czekaniem na związanie materiałów nie są niczym rzadkim.

About the Author

-

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>