Gdzie wybudować halę produkcyjną?

Posted In Hale produkcyjne - By On With 0 Comments

Budowa nowej hali produkcyjnej to bardzo kosztowne przedsięwzięcie dla inwestora, dlatego wszystko powinno być odpowiednio przemyślane. Hala ma służyć przez bardzo długi czas, a więc trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest właściwa lokalizacja. Czym zatem się kierować szukając gruntu pod halę produkcyjną?

Dostęp do sieci dróg

Nie ma chyba tutaj zaskoczenia, bowiem hala produkcyjna powinna być możliwie jak najlepiej skomunikowana z resztą kraju, a także innymi krajami Europy. Bliskość dróg ekspresowych oraz autostrad to niewątpliwa zaleta, ponieważ czas potrzebny na dotarcie w dane miejsce znacznie się skraca. Jeszcze lepiej, gdy w pobliżu znajduje się węzeł drogowy umożliwiający szybkie włączenie się do ruchu na pobliskiej trasie.

Bliskość poddostawców

Do każdej hali produkcyjnej przetransportować trzeba z innych przedsiębiorstw surowce, które konieczne są do wytworzenia określonego towaru. Zatem położenie hali w niedalekiej odległości od dostawców to istotne udogodnienie. Zdarzają się przypadki, że towar od poddostawcy potrzebny jest jak najszybciej, a dzięki niedużej odległości zamówienie zostanie zrealizowane w relatywnie krótkim czasie.

Dostęp do pracowników

Obecnie w Polsce jest bardzo małe bezrobocie, zatem hala powinna być zlokalizowana w miejscu, gdzie domniemana ilość osób chętnych do pracy jest stosunkowo duża. Oczywiście wszystko zależy też od wielkości hali i zapotrzebowania na pracowników. W przypadku obiektu zatrudniającego kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, nie powinno być problemu ze znalezieniem rąk do pracy. Inaczej sprawa przedstawia się w ogromnych halach, wśród których obsadzenie wszystkich stanowisk wiąże się z zatrudnieniem nawet kilkuset pracowników.

Uzbrojenie gruntu

Do funkcjonowania hali produkcyjnej niezbędne są oczywiście elementy takie jak: kanalizacja, sieć energetyczna, wodociąg czy przyłącze gazowe. Warto zatem szukać terenu, który wyposażony jest już w wymienioną infrastrukturę. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Samodzielne zbrojenie to zdecydowanie większy koszt całkowity oraz duża strata czasu. Wszakże najpierw załatwić trzeba wszystkie niezbędne pozwolenia, a dopiero później zabrać się do właściwej pracy.

Ulgi dla inwestorów

Samorządy chcące przyciągnąć do siebie nowe inwestycje przemysłowe oferują różnego rodzaju ulgi i udogodnienia, które mogą trwać nawet kilka lat. Dlatego należy wziąć to pod uwagę szukając terenu pod halę produkcyjną, gdyż zaoszczędzone z tego tytułu pieniądze można zainwestować w coś innego. Wysokość ulg ustalana jest dla każdego inwestora indywidualnie, a im większa hala produkcyjna, tym więcej udogodnień są skłonni zaoferować lokalni włodarze.

About the Author

-

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>