Poprzednio omawialiśmy podstawowe aspekty  projektów domów, na jakie powinno się zwrócić uwagę w trakcie ich wybierania, a w poprzednim artykule rozpatrywaliśmy, jakiego rodzaju biuro projektowe jest szczególnie godne  zaufania i w jakim opłaca się kupić dla siebie projekt.

Dziś przyjrzyjmy się projektom od nieco innej strony – jak wiadomo, że dom ma spełniać szczególnie główną rolę – dawać bezpieczeństwo. To powszechnie wiadomo, jednak czy nie pomijamy tej sprawy skupiając się na drobnostkach i opracowując szczegółowo tylko  wizualne aspekty budynku? Na etapie wyboru projektu należy zwrócić uwagę na czynniki wpływające najbardziej na to, że budynek okaże się bezpieczny i dobrze ochraniany.
Najważniejszym czynnikiem jaki wiąże się z bezpieczeństwem domu, jak twierdzą eksperci, jest liczba drzwi  do domu. Im mamy ich więcej, tym mniejsze bezpieczeństwo domu.

Wejścia to jednak nie tylko drzwi – to też przydomowe garaże, balkony czy taras.

W miarę bezpieczne domy to budynki z dwoma wejściami, jednak jeśli ich liczba sięga przykładowo trzech, czy pięciu, to znacznie trudniej jest go ochronić. Również położenie drzwi wejściowych jest istotne – lepiej, gdy są one w części, która jest widoczna ze środku budynku, a nie w zaułku. Kolejna kwestia to okna – znaczące jest ich położenie jak również rozmiary.

Najkorzystniej byłoby, gdyby znalazły się one conajmniej 170 centymetrów od poziomu ziemi, okna piwnic, jakie są nisko, muszą być raczej nieduże – jeśli nie lubimy krat, wówczas któryś z ich wymiarów nie może przekraczać 30 cm.  Dużo przypadków kradzieży to także te przez wyłazy czy dachowe okna – te zazwyczaj mają niezbyt bezpieczne zamykania. Podsumowując powyższe rozważania, należy jeszcze dopowiedzieć, że ciężko zabezpieczyć budynek o niestandardowych  kształtach, wielu zaułkach, niż dom z prostą bryłą, nawet zbliżonej powierzchni, a zachowujący typowy kształt prostokąta..


<< Poprzedni
Następny >>