Ćwiczenia, dieta, głodówka, odżywki - ludzie, dla których nadprogramowe kilogramy tworzą autentyczny kompleks są w stanie sięgnąć po w największym stopniu jałowe sposoby tracenia wagi polecane przez pseudo-ekspertów. Po paru tygodniach stosowania się do restrykcyjnych zaleceń okazuje się, że w dalszym ciągu odchudzanie nie zapewnia pożądanych efektów. Wręcz przeciwnie - czuje się wzmożone zmęczenie, dyskomfort fizyczny a nawet dolegliwości bólowe. Czym to jest podyktowane? Czynników, które za to odpowiadają jest parę i prawie wszystkie koncentrują się na nazbyt niskokalorycznej diecie. Jako że konsumujemy mało powinniśmy smukleć.

Wydaje się to dobitne, niemniej jednakże okazuje się, że taka kaloryczna głodówka w żadnym razie nie jest korzystna dla organizmu. Dieta odchudzająca nie powinna być silnie restrykcyjna.

Musi być zbilansowana w taki sposób, żeby organizm ludzki dostawał wszelkie składniki odżywcze jakich pożąda do zwyczajnego funkcjonowania. Poza tym za niemożność zrzucenia zbędnych kilogramów odpowiedzialne mogą być też przewlekłe choroby metaboliczne lub też hormonalne.

Tu skutkiem tego zawodowcy doradzają, by przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeznaczeniu restrykcyjnych diet redukcyjnych skonsultować się z doktorem, który określi wskazania i ewentualne przeciwwskazania. Należałoby też zrealizować szereg bazowych badań, które jednoznacznie stwierdzą, że stosowanie dowolnych diet i nasilonej aktywności fizycznej nie będzie dla organizmu zanadto dużym a równolegle niebezpiecznym ciężarem..